Sectionals
-
WillowBend PC27705S1 2 pc Sectional
(Sectionals - Stationary)Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion jumbo stitching, this stunning sectional is the ultimate choice in comfortably cool, contemporary style. Its umber-hued faux leather indulges with an upscale feel and wows like the real thing.
$1,029.95
$1,759.95
Save $730.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | WillowBend |
| Motion Type | Stationary |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Umber |
| Material | Leather Look |
| Manufacturer Material | 98% polyester and 2% polyurethane |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Includes 2 pieces: left-arm facing loveseat and right-arm facing sofa with corner wedge • Corner-blocked frame • Attached back and loose seat cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Exposed feet with faux wood finish • Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support • Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations |
| DIMENSIONS | |
| Width | 94 inch(es) / 238.76 cm |
| Height | 38 inch(es) / 96.52 cm |
| Depth | 92 inch(es) / 233.68 cm |
| Weight | 203 lb(s) / 92.08 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Weight | 214 lb(s) / 97.07 kg |
| Volume | 107 cu. ft. / 3.03 cu. m. |
-
$2,619.95
Save $1,090.00
$1,529.95
Castille Way PC62703S4 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Living room lounging gets a dose of approachable luxury. This sleeper sectional with chaise is defined by + More
-
$2,479.95
Save $1,030.00
$1,449.95
Bleckley PCU1200115 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Are you ready to experience next-level relaxation? This power reclining sofa combines supple leather and faux + More
-
$3,069.95
Save $1,280.00
$1,789.95
Crossplex PCU6450618 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Versatile style teams up with everyday convenience to create this power reclining loveseat. Settle into the + More
-
Casual and contemporary, this oversized chair suits those with a keen eye for everyday luxury. Its expertly + More
-
Make a big impression in a smaller footprint with the chic styling of this zero wall recliner. Thanks to its + More
-
Indulge in attainable, top-of-the-line luxury. With this oversized accent ottoman, you can outfit your home + More
-
-
Modern comfort never looked so good. Accented with jumbo stitching for high-fashion flair, this oversized + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
-
Modern comfort never looked so good. Sporting supremely soft yet durable cushions accented with high-fashion + More
